Zateplenie domu vám ušetrí nemalé finančné prostriedky. Aby však všetko fungovalo správne, je potrebné sa rozhodnúť pre vhodné materiály a prácu vykonať poctivo. Pozrieme sa na tri rôzne izolácie a ich základné vlastnosti.
- Polystyrén
Polystyrén ma viacero výhody:
- veľmi ľahká manipulácia a umiestňovanie na konkrétne miesta
- je vhodný na zateplenie šikmých plôch
- pri práci s ním nevzniká nadmerný prach
- ak hovoríme o cene, ide o akúsi zlatú strednú cestu
- má veľmi dobré izolačné vlastnosti
- inštaláciu zvládnete aj sami
Tento materiál sa hodí hlavne do murovaných stavieb. Ak chcete zatepliť napríklad drevenú chatu, alebo dom, mali by ste sa poobzerať po iných možnostiach. Pri nesprávnej inštalácii, totiž môže dôjsť ku zrážaniu pár a tým nám nezvlhne iba samotný polystyrén, ale môžu začať plesnieť i steny v našom príbytku. Ak ním predsa len chceme zatepliť drevenú stavbu, mali by sme sa vopred poriadne poradiť s odborníkmi.
- Minerálna izolácia
Minerálna, alebo sklenená vata, je vhodným riešením asi pre každý typ stavby. Je úplne jedno z akého materiálu je postavená. Má veľmi dobré izolačné vlastnosti a navyše umožňuje celej stavbe dýchať. Pri jej inštalácii musíme použiť aj parovzdornú a paropriepustnú fóliu, inak by sme bojovali so zvlhnutým materiálom, ktorý stráca všetky svoje izolačné vlastnosti. Vata nie je vhodná na šikmé strechy, pretože by sa mohla časom zosúvať. Použiť ju môžeme, ale musíme zvoliť špeciálne uchytenie. Je dobrou alternatívou pre budovy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lesa. Pichľavý materiál, z ktorého je vyrobená, hlodavce a iné živočíchy, ktoré sa radi usídľujú v ľudských príbytkoch, obchádzajú na kilometre.
- Fúkaní izolácia
Tento spôsob je asi najefektívnejší. Fúkaní izolácia má výborné izolačné vlastnosti a hodí sa do akejkoľvek stavby. Nemusíte sa obávať vlhnutia a ďalších problémov. Nevýhodou je, že si ju nemôžete zhotoviť sami. Na je inštaláciu potrebujete špeciálne zariadenie a aj materiál. Musíte si teda zaplatiť firmu a tým pádom počítajte so zvýšenými nákladmi.