Slovo počítač sa spočiatku používalo n a označenie človeka robiaceho výpočty. V 19. Storočí sa tento pojem prvýkrát objavil v súvislosti a výpočtovým zariadením. Prvé výpočtové zariadenia pracovali na báze elektrónok a boli to obrovské a energeticky náročné systémy, ktoré zapĺňali celú miestnosť. V roku 1943 zostavili v Británii prvý programovateľný elektronický počítač, ktorý nazvali Colossus.
Od roku 1955 sa v počítačoch začali elektrónky nahrádzať tranzistormi. Neskôr boli nahradené integrovanými obvodmi a mikroprocesormi. A práve tie prvý krát umožnili pomýšľať na zariadenia, ktorých rozmery, jednoduchosť použitia, náklady a energetické nároky boli prijateľné aj pre domácich používateľov.
Pojem osobný počítač sa objavil v reklamách už v 60.rokoch 20. storočia. V roku 1970 spoločnosť Kenbak vyrobila prvý počítač. Dostal názov Kenbak 1, vyrobilo sa ho iba 50 kusov. Nemal mikroprocesor, ale iba kombináciu tranzistorových obvodov.
V roku 1974 vyrobila americká spoločnosť Intel mikroprocesor Intel 8080, často sa považuje aj za prvý komerčný, ktorý bol dostupný.Bol asi 500-krát rýchlejší ako Kenbak 1 so svojimi integrovanými obvodmi.
Po roku 1985 mal trh s osobnými počítačmi hodnotu miliárd dolárov, najmä vďaka neustálemu zlepšovaniu hardvéru a softvéru a taktiež kvôli postupnému prechodu ku grafickému používateľskému rozhraniu (GUI).
Spoločnosť IBM uviedla svoj prvý počítač IBM PC v roku 1981 a jeho úspech natrvalo zmenil trh tým, že ho výrazne priblížil k použitiu istých štandardov.Dovtedy sa výrobcovia a ich jednotlivé modely líšili použitým hardvérom aj softvérom a trh bol značne roztrieštený.
V súčasnosti sa dominancia osobných počítačov na digitálnom trhu zmenšuje, keďže sa už stali len jednou z mnohých komodít, čo znamená, že pre ľudí už nie sú jediným oknom do sveta techniky.