So šťaveľom sa u nás stretnete aj vo voľnej prírode. Ide o rastlinu s nápadnými, veľkými, sýtozelenými listami, na ktorej sa v dospelosti tvoria malé guľôčky, ktoré sú sfarbené do hnedej, či slabo ružovej farby. pokiaľ však v blízkosti svojho príbytku nemáte žiadne lúky, alebo patríte k ľuďom, ktorý rastliny nevedia rozlišovať so stopercentnou istotou, túto vitamínovú bombu, si môžete vypestovať aj v záhrade.
PESTOVANIE
Šťaveľ je trváca bylina, ktorá je na pestovanie veľmi nenáročná. V podstate, by sme ho mohli pokojne označiť za burinu. Semená vysievajte priamo do voľnej pôdy. začať môžete už koncom marca, pretože jemné mrazy semená nepoškodia. Vyhovuje mu slnečné stanovisko, pokiaľ ho však chcete pestovať v polotieni, ani ten mu nebude prekážať. Najlepšie sa mu darí v hlbokých a dobre vyživených pôdach. Prílišné premokrenie mu až tak nevyhovuje.
Prvé listy, by sa mali objaviť už v priebehu apríla. V máji sa na stonke začnú vytvárať zeleno-ružové kvietky.
Využitie a účinky
Na konzumáciu sú určené listy. Môžete si z nich pripraviť svieži šalát, použiť na dochutenie jedál, alebo na prípravu polievok. Majú sladkokyslú a jemne horkastú chuť. Svojim zložením sa veľmi podobajú špenátu. Sú bohatá na vitamín C, E, A, K a vitamíny skupiny B. ďalej sú výborným zdrojom minerálnych látok, a to horčíku, draslíku, kremíku a fosforu. Obsahujú tiež vlákninu a bielkoviny. Tak ako všetka zelená, listová zelenina, je aj šťaveľ zdrojom chlorofylu a železa. Detoxikuje organizmus, ktorý zbavuje ťažkých kovov, čistí krv, orgány a napomáha správnemu tráveniu.
Šťaveľ využijete aj na vonkajšie použitie. Jeho listy sú výborným liečebným prostriedkom pri uštipnutí hmyzom, kožných ekzémoch, alergiám, vyrážkach, alebo pri modrinách. Jeho pôsobením sa urýchľuje ich hojenie. Ak chcete účinok listov znásobiť, môžete ich rozmixovať na hustú pastu, ktorú nanesiete na postihnuté miesta.