K životnému štýlu súčasníka jednoznačne patrí osobná hygiena, teda kúpeľ alebo v súčasnosti čoraz populárnejšie sprchovanie. Podľa doterajších tvrdení je šetrnejšie k životnému prostrediu a spotrebujeme pri ňom podstatne menej vody ako pri klasickom kúpeli vo vani, ktorú si naplníme doplna a po použití len tak vypustíme do kanála.
Hygiena vo svete
Za posledných 24 hodín sa pravdepodobne osprchovala väčšina obyvateľov Európy, ale aj sveta. Rituál, ktorý dodržiavame takmer každý deň, je sprchovanie sa s použitím mydla či bez neho. Bežné je to v Spojených štátoch, Mexiku, samozrejme v Európe, ale aj v Indii. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často je vhodné sprchovať sa z hľadiska zdravia človeka, ale aj ekológie? Každý deň sa sprchujú alebo kúpu vo vani asi dve tretiny Američanov, Austrália je na tom ešte lepšie, tam je to dokonca viac ako 80% obyvateľstva. Oproti tomu sa číňania v umývaní nepretrhnú, oni si hygienu dovolia asi len dvakrát za týždeň a aj to len polovica z nich. Podľa údajov Euromonitor International sa ľudia, ktorí žijú v krajinách s vysokou vlhkosťou a teplotami, medzi ktorými je Kolumbia, Brazília a podobne, sú nútení vliezť si pod sprchu aj 11-krát za týždeň. Španieli, Rusi, Nemci alebo Francúzi sa tiež radi kúpu, sprchu si vychutnávajú 5 až 7- krát týždenne. Intenzita očisty do značnej miery závisí od činnosti, ktorej sa človek počas dňa venuje a tiež fyzickému zaťaženiu, a tak nie je nič výnimočné, ak sa osprchujeme aj viackrát za deň.
Veľa či málo?
Prednedávnom prebehla anketa, v ktorej ľudia odpovedali na otázku, ktorý spôsob očisty preferujú. Výsledky jednoznačne hovoria v prospech sprchovania, ktoré spomenulo asi 57 % opýtaných a kúpanie má rado asi 32% ľudí. V prípade, že si chcete vychutnať pokoj a relaxovať, vaňa je na to vhodnejšia, pod sprchou je to naopak rýchlejšie. Vo vani strávime priemerne 25 minút a podľa zistení z roku 2011 si pod tečúcou vodou pobudneme asi tak osem minút. To sú výsledky, ktoré spochybňujú doposiaľ preferované sprchovanie pred kúpeľom, keďže rozdiel v množstve spotrebovanej vody nebol až taký priepastný. Vedie síce sprcha so 62 litrami pred vaňou s 80 litrami teplej vody, no vždy je to individuálne.