Spoločenské hry – zábava pre deti aj dospelých

Ako dieťa ste často vytiahli krabicu s nejakou hrou a spolu s kamarátmi alebo súrodencami ste nad ňou strávili hodiny svojho času. No teraz už máte pocit, že by vám takýto druh zábavy nič do života nepriniesol. To je ale omyl – hranie spoločenských hier môže byť zaujímavejšie a prospešnejšie ako sa na prvý pohľad zdá.

figurky.jpg

Jedna z vecí, ktoré vám do života spoločenské hry prinesú (a ktorú vás mohli naučiť už ako dieťa) je to, že viete ako prehrávať. Nad prehrami si nelámete hlavu a naučíte sa oceniť výhru niekoho iného – o to viac, ak vidíte, že z toho má váš priateľ, vaša drahá polovička, či rodinný príslušník úprimnú radosť. Ak sa teda vraciate k spoločenským hrám aj preto, aby ste ich naučili hrať svoje deti, naučte ich ako znášať prehry a ako sa správne radovať z víťazstva.
Pri hraní si tiež vyhradíte čas na svoju rodinu či priateľov a pri takejto príjemnej aktivite sa môžete porozprávať. Z hrania určitej hry tiež môže vzniknúť váš malý súkromný rituál, ktorý urobí váš vzťah silnejším.

Ak sa hráme, tak sa nehneváme – a to je dôležité pre mnohé domácnosti, najmä tie s deťmi, ktoré pomaly ale isto prichádzajú do vzdorovitého veku, kedy sa im všetko zdá trápne a akcie s rodičmi otravné. Hra môže pomôcť aj s takýmito vzťahmi a vďaka nej môžeme prekonať aj generačný rozdiel.
Hra nám navyše poskytne príležitosť sa zasmiať a dostať sa do dobrej nálady a ak z hrania sa spravíme pravidelnú akciu, môže nám pomôcť stať sa pozitívnejšie naladeným človekom.

desková hra.jpg

Nevyhadzujte teda nikde staré krabice so spoločenskými hrami, ale oprášte ich a vytiahnite najbližšie, keď na to bude príležitosť. Ak žiadne nevlastníte, tak je najvyšší čas, aby ste si nejakú kúpili, poprípade vyrobili podľa návodu, ktorý si vymyslíte, alebo nájdete na internete a pustili sa do zábavy, ktorá je neškodná ale príjemne návyková.